NOWOCZESNE PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

Podziękowania dla rodziców są nieodłącznym elementem każdego ślubu. Para Młoda chce w ten sposób podziękować nie tylko za ich wkład w przygotowania wesela, ale również za cały trud w ich wychowaniu. Od razu w głowie pojawia mi się obraz zestresowanej Panny Młodej przemawiającej do mikrofonu przed tłumem Gości. Głos jej drży (wcale nie ze wzruszenia), a podziękowania są wyuczone na pamięć, przez co są totalnie nienaturalne. Nie sposób nie zauważyć, że nie pochodzą prosto z serca. Potem „wjeżdżają” na parkiet ogromne kosze z kwiatami bądź, co gorsza, z czekoladkami i innymi pierdółkami, typu kawka, herbatka. A w tle zaczyna grać muzyka… Orkiestra przygrywa „Cudownych rodziców mam” i rozpoczyna się taniec Pary Młodej z rodzicami. Mamy potrafią to znieść, niektóre są nawet dumne, ale Tatusiowie… Jeszcze jak mamy do czynienia z tanecznym Tatą to pół biedy. Ale często zmuszeni do wyjścia na parkiet są ojcowie, którzy tańczyli może raz w życiu i to na własnym weselu. Plączące się nogi i ten pełen zażenowania wyraz twarzy…

Poważnie? Czy każda Para Młoda właśnie tego chce? Czy każda Para Młoda uważa, że w podziękowaniu rodzicom wystarczy kosz z kwiatami, które za 3 dni i tak będą do wyrzucenia? Troszkę modniejsze Pary Młode idą o krok dalej i obdarowują rodziców swoimi zdjęciami. Najlepiej w gigantycznym rozmiarze. A co! Jasne, to jest niesamowita pamiątka, zwłaszcza jeśli zdjęcie jest ze ślubu. Ale czy każdy rodzic pragnie zmieniać swoje wnętrze, tak by na pierwszym planie była „przypominajka” o tym jakże ważnym wydarzeniu? Wspomniane zdjęcia na ścianie, figurki dla najlepszych rodziców, kubeczki z napisami „Najlepszy Tata” i „Najlepsza Mama”, a nawet szklane statuetki z podziękowaniami, które wyglądają bardziej jak ostatnie pożegnanie niż radosne słowa z ust samej Pary Młodej.

Nie wierzę, że pomiędzy każdymi Nowożeńcami, a ich rodzicami istnieje aż tak nijaka więź, że decydują się na takie a nie inne podziękowania. Całe szczęście, że powoli odchodzimy od tych schematycznych podziękowań.

Poniżej przedstawię Wam kilka alternatywnych rozwiązań, tym razem bez tandety. Zanim do tego przejdę, zaznaczę, że podziękowania dla rodziców wcale nie muszą się odbywać podczas wesela. Coraz częściej robi się to w domu, przed uroczystością. Czasami przy błogosławieństwie. Czy nie będzie to bardziej szczere, kiedy każde dziecko podziękuje swoim rodzicom w domowym zaciszu? Bez całej tej pompy? Słowa wypowiedziane prosto z serca mogą wprawić domowników w autentyczne wzruszenie, co będzie skutkowało fantastycznymi, niewymuszonymi zdjęciami. I taka pamiątka jest piękna. Jak jeszcze można podziękować rodzicom?

 1. WYCIECZKA

  Jeśli jesteście naprawdę wdzięczni rodzicom i chcecie im zafundować coś ekstra, postawcie na wyjazd we dwoje. Nie musi to oznaczać niezwykle kosztownej, dwutygodniowej wycieczki w zagranicznym kurorcie. Wystarczy weekend. Wybierzcie jakieś urocze miejsce, które spodoba się rodzicom. Gdzieś, gdzie będą mogli odpocząć i zająć się wyłącznie sobą.

  Można pójść o krok dalej i zaplanować taki wyjazd z Wami. Rodzice tęsknią za swoimi pociechami, nawet jak już są dorosłe. Taka wycieczka w większym gronie również może sprawić im ogromną radość.

 2. SPA

  Czy weekendowy relaks w luksusowym SPA nie brzmi dobrze? Taki prezent podarowany jeszcze przed Waszym ślubem będzie strzałem w dziesiątkę. Dla nich to równie stresujące wydarzenie, a takie odprężenie pozwoli im wyglądać i czuć się cudownie w dniu ślubu. Pamiętajcie jednak, że Wasi rodzice muszą naprawdę lubić taką formę relaksu. Nie każdy przepada za masowaniem przez kogoś obcego, a wręcz może czuć się mocno skrępowany taką sytuacją.

 3. DRZEWKO DO OGRODU

  Alternatywa dla koszy kwiatowych. Jeśli rodzice mają dom z ogrodem to genialnym pomysłem jest obdarowanie ich drzewkiem do własnego posadzenia. Nie tylko będzie po latach miało znaczną wartość sentymentalną, to jeszcze łatwo będzie obliczyć ile ma lat, jeśli zostanie posadzone zaraz po ślubie. Jest to pamiątka, którą będzie można się chwalić wnukom, a nawet prawnukom. Obecnie można kupić gotowe zestawy z łopatką i życzeniami. Do wyboru jest naprawdę dużo drzewek, a każde z nich symbolizuje coś innego. Rodzice mogą patrzeć jak rośnie ich roślinka, podobnie jak rośnie miłość między młodymi małżonkami.

 4. EKSTREMALNE PRZEŻYCIE

  Prezent dla rodziców nowoczesnych i nie bojących się wyzwań. Lot szybowcem, rejs jachtem, a może skok ze spadochronem? Czasem nawet lot balonem może być niebywałym doznaniem. Wszystkie te przygody łączy jedno – piękne widoki. Niezwykle sprawdzi się tu sentencja „Co zobaczyłem, to moje”. Tego możemy być pewni – takie widoki i wspomnienia pozostaną z rodzicami na długo i nikt im tego nie zabierze.

 5. ZWYKŁE SŁOWA.

  Czasami wystarczą piękne podziękowania wypowiedziane prosto z serca. Jeśli zrobimy to naprawdę nieprzymuszenie, możemy być pewni, że rodzice takie podziękowania zapamiętają na długo i będą stanowiły dla nich niezwykle dużą wartość.

  Cudowną pamiątką będą słowa przelane na papier. Czyli taki list napisany od serca, który chwyci za serce nawet największego twardziela.

   

JAKI JEST NAJWAŻNIEJSZY CEL W PODZIĘKOWANIACH DLA RODZICÓW? 

Ich wzruszenie i pozostawienie po sobie sentymentu, a także obdarowanie ich pamiątką na całe życie.

JAKA JEST NAJWAŻNIEJSZA ZASADA W PRZYGOTOWANIACH PODZIĘKOWAŃ?

Nie dawanie im tego, co mogą nabyć sami. Zamiast obsypywać ich rzeczami materialnymi lepiej pozostawić im pamiątkę w postaci wspomnień.